TÜRKİYE’DE KARAVANCILIĞIN HIZLI YÜKSELİŞİ

Ülkemizde çoğunluk tarafından emeklilik hayali olarak görülen karavancılığın, son yıllarda ülkemizde özellikle karavan kültürünün yaygınlaşması ve benimsenmeye başlanmasıyla karavancı yaşının da giderek daha gençleşmesiyle artarak ilerlediğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda ülkemizde karavancı gençlerin sayısının da günden güne artması karavan severler tarafından mutluluk duyulan ilk konulardan bir tanesidir.

Uzun yıllardır çok az da olsa ülkemizde sayılı karavan ve karavan kamp alanı olduğunu belirtebiliriz. Fakat son yıllarda karavanlara olan ilginin giderek artmasıyla bu doğrultuda karavan kamp alanlarının sayısının da bir hayli arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ilginin artmasının nedenleri birden çoktur. Fakat bu nedenlerden en önemlileri şüphesiz pandemi sürecinin etkileri, karavancı yaşının gençleşmesi, karavan turizminin hız kazanması, karavan kamp alanlarının sayısının giderek artması vb. örnekleri başlıca sıralayabiliriz.

Pandemi Sürecinin Karavancılığa Etkisi

Küresel çapta covid-19 salgının başlaması ve insanların karantina süreçleriyle evlere kapanması tatil ve yaşam standartlarında çeşitli değişikliklere de gitmesine neden oldu. Bu doğrultuda insanların tatil yaparken kalabalık otellilerin ve kalabalık tatil beldelerinin yanı sıra daha sağlıklı olan doğayla iç içe ve tek başına ya da aileleriyle baş başa tatil yapma imkânı buldukları karavanları seçmede daha fazla eğilim gösterdiklerini belirtebiliriz. Ülkemizde de karavan sektörünün hız kazanmasının en başlıca nedenlerinden birisi pandemi sürecinin başlamasıdır. Yalnız ve doğa hayatının tadını, kalabalık ve yüksek sağlık riski taşıyan bölgelerden uzaklaşarak deneyimleyenlerin bu doğrultuda bu hayatı uzun vadeli olarak planladığını görmekteyiz.

Karavan Turizminin Yükselen Pazar Payı

Karavan sektörünün hızla ilerlemesi sonucu Türkiye’de birçok karavan üreticisi firmanın açılması, çok sayıda karavan kamp alanının oluşması, karavan malzemeleri tedarikçilerinin artması vb. daha birçok iş kolunun ülkemizde hızla yükselen karavan sektörüyle bağlantılı olarak artması özellikle turizm alanında oldukça büyük bir Pazar payı oluşturmuştur. Bu Pazarın yükselmesi devlet yetkilileri tarafından dikkate alınmış ve sektördeki potansiyel gözetilerek kullanıcılara kolaylık sağlamak ve Pazar payını daha çok yükseltmek için çeşitli yasal düzenlemelerin yapıldığını görmekteyiz.

Sizlerde bu hayatı kaçırmamak ve hemen deneyimlemek istiyorsanız bize ulaşın.    

Comments are closed.