MOTOKARAVAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR? HANGİ ARAÇLAR MOTOKARAVANA DÖNÜŞTÜRÜLÜR?

Motokaravanlar, adından da anlayacağımız gibi motorlu olan taşıtlardan minibüs veya ticari olarak bilinen araçların karavana dönüştürülmesidir. Bu dönüşüm birkaç farklı şekilde yapılmasından dolayı motokaravanlar da kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu noktada temel farklılığı ise iç dizayn veya dış dizaynda yapılan değişikliklere göre belirlemekteyiz. Motokaravanlar alt başlıklara ayrılsa da temelinde motorlu taşıttan dönüşüme uğradığı için birçok noktada benzerlik gösterirler. Peki hangi araçlar karavana dönüştürülür ? Karavan nasıl yapılır ? Karavana dönüştürülen araçlar nelerdir ? Bu sorularınızın cevaplarını bu blog yazımızda bulabileceksiniz.

Alkovenli Karavanlar

Karavan dönüşümünde dış dizaynı değiştirilen motokaravanlar sınıfında bulunurlar. Normal aracın iskeletinin dışına çıkılarak metal giydirmeler vasıtasıyla yapılan kaplamalar sonucu araç dönüşüme uğramaktadır. Diğer motokaravanlara oranla alkovenli karavanların üretimi daha sınırlı olup üretimi ancak bir dizi yeterlilik belgesi olan az sayıda firma tarafından gerçekleştirilebilmektedir.  Eğer ki hayalinizde bir alkovenli karavan yaptırmak varsa özellikle aracın dış görünümü değişikliğe uğrayacağı için hata payının az olması ve ustalık gerektiren bir iş olması sebebiyle kendini kanıtlamış bir firmaya başvurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Camper Karavanlar

Motokaravanlar grubunda iç dizayn değişikliği yüksek oranda ön planda olan grupta yer alıp kullanımı diğer motokaravanlara göre daha kolay ve güvenlidir. Minibüs veya ticari aracın iç dizaynı güncellenerek küçük ve daha kullanışlı bir ev halini aldığına Camper Karavan modellerinde rastlamaktayız. Ayrıca araçların kompakt yapıda olması sebebiyle iç alan genişliği diğer motokaravan çeşitlerine göre daha düşük olsa da kullanım kolaylığı ve daha çok arazi vb. alana girmeyi sağlamasından dolayı en çok tercih edilen karavan modelleri arasında yer almaktadır.

Semi Karavanlar

Semi karavanlar, dış dizyn değişikliği ve tasarımından dolayı Alkovenli karavanlara daha çok benzese de boyutunun küçüklüğü ve özellikleri bakımından Camper karavanlara da benzediği için bu karavan türünün Alkovenli ve Camper karavan modellerinin kesişim noktası olduğunu söyleyebiliriz. Diğer iki tür karavana göre boyutunun daha küçük olmasından dolayı bu iki tür karavanın giremediği birçok alana girebilme özelliği taşımaktadır. Ayrıca yapısından dolayı rüzgâr direncinden maksimum fayda sağlayabilme özelliğine sahiptir. Semi karavanlar, günümüzde Türkiye’de pek fazla üretilmese de dünya genelinde en çok tercih edilen karavanlar arasındadır.  

Sizler de araçlarınızı motokaravana dönüştürmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin!

Comments are closed.