KARAVANLARDA KLİMA SİSTEMLERİ

Karavanınızla yaz aylarında tatil yapmak oldukça keyifli ve güzel olacaktır. Fakat yaz aylarının yüksek sıcaklık dereceleriyle geçmesi sizi karavanınızda bir klima sistemine sahip olmanıza doğru iter. Bu doğrultuda tatil rotanızı belirlerken bu rotanın içinde özellikle yaz aylarında Ege ve Akdeniz bölgeleri yer alıyorsa karavanınızda bir klima olması tatilinizi bu bölgelerde daha rahat ve ferah geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca karavanınızda klima sistemi seçimi yaparken oldukça dikkatli davranmalısınız. Bu noktada seçim yapmadan önce belirlemeniz gereken önemli noktalar ise seçeceğiniz klima sisteminin sabit mi ya da portatif mi olacağıdır. Bu önemli noktaları karavan içi enerji ihtiyaçlarınızı belirlemenin yanı sıra kaplayacağı alana göre de karavan içi dizaynınızın şekillenmesini sağlayacaktır. Tüm bu hususlar ışığında aşağıdaki yazımızda sizlere karavan yapımında veya donanımında en çok tercih edilen belli başlı klima sistemlerini tanıtacağız.

USB veya Çakmaklı Klasik Fan

Boyut olarak küçük olup karavanlara yükleme konusunda en fazla kolaylık sağlayan klima sistemleri arasında yer alır. Ayrıca 12v motor fanı bir USB soketine veya çakmak araç çakmağı için bir kablo ile bağlanarak temiz hava üretir ve bu doğrultuda karavan içi serinliği sağlar. Fakat soğutma kapasitesi sınırlı olduğu için karavan kullanıcıları tarafından çok fazla tercih edilmez.

12v Evaporatif Fan

Klasik fanlara göre sıcak havalarda daha etkili olup diğerlerine oranla daha kullanışlıdır. Ayrıca su depolu 12v fanlar çoğu kişi tarafından ilgi odağı olmuştur. Bu modeller evaporatif fanlar veya hava soğutucuları olarak bilinir ve bir tür portatif klimadır. Çalışma şekli oldukça basittir, tanka su veya buz verilir ve bu, onu çevreye yayarak ortamı oldukça serinletir ve daha fazla tazelik hissi yaratır. Fakat bu tür sistemlerin dezavantajları ise su deposunun doluluğuna göre çalıştığı için karavan su deponuzu daima dolu tutmanızı gerektirmektedir.

Tepe Kliması

Diğer klima sistemlerine göre daha maliyetli ve daha fazla alan kaplama dezavantajı taşısa da özellikle uzun süreli seyahatlerde ve kullanışlılık noktasında en çok fayda sağlayan klima sistemi olmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilen ve kolaylık sağlayan klima tipidir. Bu doğrultuda tepe klimaları uzun ömürlülük özelliği taşıdığı için bu doğrultuda belli bir enerji sarfiyatı istemektedir. Yaptıracak veya alacak olduğunuz karavanlarda uzun ömürlü bir klima sistemi kullanmak istiyorsanız buna karşılık karavan içi enerji donanımınızı yeterli seviyeye çıkarmanız gerekmektedir.

Sizlerde uzun ömürlü ve ferah klimalara sahip bir karavana sahip olmak istiyorsanız bize ulaşın!

Comments are closed.