KARAVANLARDA GÜNEŞ PANELİ SEÇİMİ

Karavanlarda kullanacağınız elektrik enerji miktarına orantılı olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda güneş panellerinizi seçmeniz gerekmektedir. Ülkemizde 4 mevsimi aynı anda yaşayabildiğimiz için ülkemiz güneş zengini bir ülkedir. Öte yandan Avrupa’nın çoğu ülkesi jeopolitik konumları gereği güneş görme konusunda dezavantajlı oldukları için karavanlarda güneş paneli pek fazla tercih edilmez. Ülkemizde ise bu durum tam tersi olduğu için satın alacağınız veya yaptıracağınız karavanınızda güneş paneli kullanmanız ve bunun seçiminde dikkatli davranmanız oldukça önemlidir. Bu doğrultuda farklı tür ve seçeneklerde güneş panelleri bulunmaktadır. Ayrıca güneş panelleri güneş ışığını enerjiye dönüştürme özelliği taşıdığı için de kendi içinde özellik farklılığı olarak ayrılmaktadır. Aşağıdaki yazımızda sizlere güneş panelleri seçeneklerini tanıtmanın yanı sıra birkaç tavsiye vereceğiz.

Monokristal Güneş Panelleri

Elektrik ömrü diğer panellere oranla daha fazla olup en yüksek enerji verimliliğine sahip olan panellerden biridir. Fakat ekonomik yönden diğer panellere göre daha yüksek rakamlara sahiptir. Bütçenizde yeterli uygunluk olduğu taktirde yüksek verimlilik sağlayacağınız için bu tür paneller seçmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca küçük alanlarda yüksek enerji üretebilme özelliği de sağladığı birçok avantajlardan biridir.

 Polikristal Güneş Panelleri

Fiyat performans konusunda dengeli olmasından dolayı en çok tercih edilen paneller arasında yer almaktadır. Fakat çok fazla alan kaplamasına rağmen yüksek enerji üretememesi ise dezavantajlarından biridir.

İnce Film Güneş Panelleri

Çok fazla yer kaplamalarına rağmen yeteri kadar verimlilik sağlayamamaktadırlar. Bu doğrultuda da panel seçiminde çok fazla tercih edilen paneller arasında yer almazlar.

Esnek Güneş Panelleri

Esnek olabilme özelliğine sahip oldukları için aynı zamanda hem Monokristal hem de polikristal panellere dönüşebilmesi sağladığı en büyük avantajlardan biridir. Bu tür paneller uygun kullanım alanında dönüştürüldüğünde tercih edilmektedir.

Sizlerde üstün performanslı güneş panellerine sahip karavanlara sahip olmak istiyorsanız bize ulaşın!

Comments are closed.