KARAVANLARDA AKÜ VE İNVERTÖR SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Karavanda akü seçimi konusu çoğu karavan kullanıcısının ve karavan üreticisinin seçmekte zorlandığı başlıca problemlerden biridir. Yaptırdığınız karavanınızda akü hesaplamasını panel ile orantılı yapılmalı ve jel aküler kullanılmalısınız. Akünüzü alırken iyi bir araştırma yapmalıve tedarik zincirinizi doğru koordine etmelisiniz. Bunun yanı sıra aküyü sıcak, soğuk, su ve tozdan uzak tutmalısınız. Bağlantılarda kalın kablolar kullanmak durumundasınız. Kablo   direnci arttıkça şarj ve deşarj oranı da fark edecektir.Yaşam aküsü olarak adlandırılan bu akülerin birkaç çeşidi olup birbirinden farklı özellikler içermektedirler. Bu akü çeşitlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

– Sulu akü dediğimiz basit kurşun asit aküler.

-AGM Aküler

-Jel Aküler

-Lityum ion (ya da lityum demir fosfat, kısaca lityum temelli) aküler…

Karavanınızı yaptırırken veya yaparken ekonomik durumunuz doğrultusunda hareket etmeniz biraz yanlış olacaktır. Çünkü: ihtiyacınız olan yaşam aküsünün değeri yaptırdığınız veya yaptığınız karavanın özellikleri ışığında daha yüksek olabilir. Bu doğrultuda biraz fedakârlık etmeniz gerekecektir.

İNVERTÖRÜNÜZÜ SEÇMEKTE ACELE ETMEYİN

Karavanlarınızda kullanacağınız yüksek enerji ihtiyacınızın en önemli sağlayıcılarından biri invertörlerdir. Birçok karavan kullanıcısı tarafından tam sinüs akıllı invertörlerkullanılmaktadır.  Bu invertörlerin en büyük avantajları isedemeraj akımına dayanıklı olması ve 220 giriş ile elektrik olan bölgelerde akülerinizi hem şarj edip hem de o an kullanım sağlayabilme imkânı sağlamasıdır. Bir diğer yandan karavanınızı kullanmadığınız zamanlarda yani karavandaki enerji sisteminizin kapalı olduğu zamanlarda invertörükullanmamanız sizin faydanıza olacaktır. Bu sayede kapalı tuttuğunuz zamanlarda kazandığınız enerjiyi kullanım zamanınızda daha yüksek miktarda tüketebilirsiniz. Aksi taktirde kapatmayı unuttuğunuzda enerji boşa gidecek ve asıl kullanmanız gereken zamanlarda daha az enerji tüketmek zorunda kalacaksınız.

Comments are closed.