Karavanda Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Karavan elektrik tesisatı çizmeden önce bir proje çıkarmalısınız. Karavan içinde kullanacağınız aydınlatmalar, prizler, hermetik şofben vb. birçok elektrikli ürünün montaj yerleri tükettiği güçleri hesaplamanız gerekmektedir.

Eğer ki önceden bir karavan yaşantınız olmadıysa, neyin nerede kullanılacağını, nerede ne kadar bir akıma ihtiyaç duyulacağını bilmiyorsanız, öncelikle bu kısımla ilgili, yukarıdaki örnekteki gibi bir proje yapmanız gerekmektedir bu projenin ne işe yarayacağına örnek verecek olursak mutfakta 220V olması gerekiyor 12VÜzerinden bir sistem kurmuş olsanız bile direkt olarak inveterden mutfağa giden bir 12Vsistemi olmasında bir fayda var çünkü ileride çalıştıracağınız su ısıtıcı, mutfak robotu gibi eşyalar genellikle 220V ile çalıştığı için invertör yardımı ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz, bunun haricinde yemek masası vb yanında sürekli kullanacağınız fişlerin USB girişli olmasında fayda var ayrıca yatak bölümünde, TV koyacağınız bölümde anten kablolarının geleceği noktaları tek tek belirlemeniz ileride sizin fazla kablolardan kurtulmanızı sağlayacak.

Yanmaz elektrik kablosu

Bu konu sanırım karavan yaparken en çok dikkat edilmesi konular arasında başı çeker. Düşündüğümüz gibi voltaj düştüğü için kablonun küçülmesi tamamen bir yanılgı, aksine kablonun daha kalın olması gerekiyor. Ayrıca araç içerisinde kullanacağınız kabloları, ısıya olabildiğince dayanıklı şekilde almanızda fayda var. Çünkü betonarme bir yapının içerisinde değil, direkt olarak demirin içinde ve güneşe daha çok maruz kalan bir yapının içinde olduğu için, normal kablolara göre ısıya dayanıklı kabloların kılıfları veya kaplamaları ısıya daha dayanıklı olduğundan bu tarz kalın kablo seçimi, deformasyonları daha da geciktirmeyi ve olası kazaların önüne geçmenizde yarar sağlamaktadır.

Tesisatın giriş noktaları

Öncelikle hatların tamamı için giriş noktası oluşturmanızda fayda var, Bu noktayı  akü ve invertör koyacağımız kısmı belirleyip o noktaya yakın koymanız size yarar sağlayacaktır .Öncelikle hatların tamamı için giriş noktası oluşturmanızda fayda var, Bu noktayı  akü ve inverter koyacağımız kısmı belirleyip o noktaya yakın koymanız size yarar sağlayacaktır .

Kablo kanalları çekin

Öncenden tasarladığınız noktalara, mümkün olduğunca ayrı olacak şekilde, mümkünse kablo kanallarınızı çekmeniz size fayda sağlayacaktır. Burada bahsetmek istediğim konu, örneğin karavanın tavanında arkaya uzanan 3 adet kablodan herhangi biri yanarsa, öbür kablolardan faz alarak her birini birbirinin yedeği olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapmanız elektrik sistemini ne olursa olsun güvenceye almanızı sağlar.

Karavan içi aydınlatma

Karavan aydınlatma Işıklandırma kısmında ise neredeyse imkanınız olan her noktaya ışık koymanızda fayda var çünkü karavan tarzındaki yapılar dar ve genellikle alçak tavanlı yapılar olduğu için içine girdiğinizde kapalı mekan hissini olabildiğince uzaklaştırabilecek şekilde aydınlığı ve ferahlığı ışıklar ile sağlayabilirsiniz son olarak tüm  bu sistemleri yaptıktan sonra önemle vurgulamak istediğimiz nokta güneş panellerinizi takacağınız kabloları özellikle solar kablo almanızı öneriyoruz, solar kabloların yapısı genellikle bakır olarak ve kaplama olarak ok daha kalitelidir ayrıca diğer kablolar gibi içeriğinde 2-3 farklı hat bulundurmaz sadece tek hat bulunur bu sayede düşük voltajın ısınmaya ve enerji kaybına engel olmuş olursunuz zaten çok bir metraj gitmeyeceği için bu kısımda olabildiğince kalın bir solar kablo kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu kadar işlem ile uğraşmak istemiyorsanız sizleri de firmamıza bekliyoruz 🙂 Sizler için Avrupa Standardında kaliteli işçilik ve malzeme ile araçlarınızı karavana çeviriyoruz.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Comments are closed.