İLK KEZ KARAVAN DENEYİMİ YAŞAYACAKLARA GÜVENLİ KARAVAN SÜRMENİN İP UÇLARI

Pandemi süreciyle beraber karavan kiralamalarında olan artışın yanı sıra karavan alımı veya yaptırılması da oldukça arttı. Motokaravanlarda normal araç ehliyeti yeterli olsa da alkovenli ve çekme karavanlarda özel ehliyet ihtiyacı doğmaktadır. Bu doğrultuda ilk kez karavan deneyimi yaşayacak olanlar genellikle ilk zamanlarda sürüş konusunda oldukça sıkıntı yaşamaktadırlar. Peki güvenli bir sürüş yapmak nasıl mümkün olur? Aşağıdaki yazımızda sizlere bu konuda belirli tavsiyeler vereceğiz.

Yola Çıkmadan Önce Araca Alışmak İçin Kısa Sürüşler Deneyimleyin!

Karavan sürmek, genişliği ve yüksek kütlesi nedeniyle normal araç sürmeye kıyasla daha zordur. Bu nedenle kiraladığınız veya satın aldığınız karavanınızla trafiğe çıkmadan önce uygun alanlarda kısa süreli sürüşler yapmanız hem aracınıza biraz olsun alışmanız hem de trafiğe çıktığınızda güvenli bir yolculuk geçirebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bu sayede ilk başta biraz olsun bocalarsanız bile yaşadığınız kısa süreli sürüş deneyimi sayesinde karavanınıza daha hızlı alışır ve daha güvenli bir şekilde tatil rotanızda devam etme fırsatı yakalamış olacaksınız. Ayrıca karavanınızla doğa hayatına karışacağınız için hafif engebeli ve yüksek alanlarda test sürüşlerinin yanı sıra çekme karavanlar kullanacakların da biraz kavisli yollarda test sürüşü yapması oldukça faydalı olacaktır.

Karavanınızın Kapasitesine Göre Eşya Yüklemesi Yapın!

Karavanla tatile başlayacağınız zaman yaşam alanınızda karavanın içi olacağı için ihtiyaçlarınız doğrultusunda yanınıza birçok şey alabilirsiniz. Fakat araç yükünü arttırmamak için ihtiyaçlarınıza alternatif daha hafif eşyalar seçmek hem daha güvenli hem de daha hızlı ve konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca aracınızın içini çok fazla doldurmamanız hem daha rahat bir sürüş deneyiminin yanı sıra çeşitli ehliyet problemleriyle de karşılaşmamanızı sağlama noktasında sizi avantajlı kılacaktır.

Karavanınızı Dar Alanlara Park Etmekten Kaçının!

Karavan sürmeye yeni başlayan birçok insanın en çok zorlandığı nokta park etme problemidir. Alkovenli ve Motokaravanlar büyüklükleri açısından geri geri gelirken ve park konusunda çeşitli problemler yaşasa da geri görüş kamerası vb. ekipmanlarla bu sorunlar minimalize edilebiliyor. Fakat çekme karavanların direk araçla bütünleşik olmaması ve arada bağlantı noktasının belli bir uzunlukta olmasından dolayı park etme hususunda en çok zorlanılan karavan türleri arasında çekme karavanlar ilk sıradadır. Bu doğrultuda karavanınızı dar alanlara park etmekle uğraşmayıp geniş alanlar seçmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca tatil rotanızda karavan kamp alanlarını seçmeniz hem daha rahat park alanı bulmanız hem de karavanınızın daha birçok ihtiyacını burada karşılayabilirsiniz.

Karavanınızın güvencesi olmadan yola çıkmayın!

Tatil rotanızı belirleyip yola çıkmadan seyahat halindeyken karşılaşacağınız çeşitli problemleri hesaba katarak önleminizi alıp yola çıkmanız daha faydalı olacaktır. Bu doğrultuda zorunlu trafik sigortası, kasko, sağlık sigortası vb. güvencelerinizi tamamlayarak yola çıkmanız daha sağlıklı olacaktır.  

Sizlerde sürüşü ve konforu en rahat olan karavanlara sahip olmak istiyorsanız bize ulaşın!   

Comments are closed.