EN ÇOK KULLANILAN KARAVAN TERİMLERİ NELERDİR?

Karavan sahibi olmak isteyen birçok insan genellikle bu hayalini emeklilik sonrasına bırakır. Fakat gerçek doğa ve karavan tutkunları bu hayalini gerçekleştirmek için fazla zaman kaybetmeden hemen işe koyulur. Bu noktada ister emeklilik sonrasına ister öncesinden bu hayalinizi gerçekleştirmeye karar verdiğiniz zaman muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bir dizi terim karşınıza çıkacaktır. Genel hatlarıyla inceleyeceğimiz bu terimleri öğrenmeniz size bir karavan yaptırmada veya kiralamada oldukça fayda sağlayacaktır. Peki nelerdir bu terimler gelin hep beraber inceleyelim😊.

MotoKaravan:

Yola çıkmak veya seyahat etmek için ekstra bir araca ihtiyaç duymayacağınız karavan türüdür. Ayrıca kasa ile aracın aynı şasi üzerinde olduğu karavan türlerinden olup iç ve dış dizaynında değişikliğe uğrayıp karavan dönüşüme uğramaktadır. İç dizaynı tipik bir ev özelliği ve kullanımı sağladığı için uzun süreli kamp yapmaya uygundur.

Campervan:

Bir motokaravan türü olup iç dizaynında değişikliğe uğrayıp karavana dönüştürülmüş araç türüdür. Genellikle minibüs ve panelvan tarzı araçların kullanılması tercih edilir. Bunun yanı sıra ülkemizde en çok tercih edilen karavan türüdür.

 Çekme Karavan:

Genellikle arazi araçları başta olmak üzere bir aracın arkasına takılma özelliğine sahip olan ve römork şeklinde çekilen karavanlara çekme karavan denmektedir. Arkadan çekmeli olduğu için aklınızda veya hayalinizde çekme karavan sahibi olmak varsa, güçlü çekiş gücüne sahip, uygun motor gücüne sahip bir araç bulmanız gerekeceğini unutmamanızda fayda var. Çekme karavanlar da tak-çek-bırak özelliği taşımasından dolayı bizlere birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu noktada çekme karavanların da ülkemizde en çok tercih edilen karavan türleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşam aküsü:

Karavanınız seyir halinde değilken yani konaklama yapmak için herhangi bir yerde durup aracınızı park etmeniz durumunda bütün elektrikli aletlerin çalışmasını sağlayan aküler, yaşam aküsü adını almaktadır.

Atelaj:

Aracınızın ve çekme / römork karavanınızın bağlantısı sağlanırken meydana gelen araç tipine atelaj adı verilmektedir.

Çeki demiri: Çekme/römorklu karavanlarda römorku aracınıza bağlayan aparata çeki demiri denmektedir.

Webasto: Karavanınızı ısıtmada kullanacağınız en ideal ve kullanışlı yöntem olup çok az miktarda mazot ile uzun süre ve üfleme şeklinde sağlıklı sıcaklık sağlayan kabin ısıtma sistemidir. Bu kabin ısıtma sistemi ismini üretildiği firma olan Webasto’dan almaktadır.

Comments are closed.